Northern Coasts 2009 -harjoituksen taktinen vaihe alkoi lauantaina 24. lokakuuta 2009 Saksan rannikon tuntumassa.
Taktista vaihetta edelsi niin sanottu osaharjoitusvaihe, jossa harjoitukseen osallistuvat laivastojoukot harjoittelivat keskenään muun muassa kattavan ilma- ja meritilannekuvan luomista, sukellusveneen torjuntaa sekä laivatykistöammuntoja.
Taktisessa vaiheessa harjoiteltiin joukkoja toimimaan yhtenäisenä osastona kansainvälisin menetelmin sekä kehittää eri taistelualusten taistelutekniikkaa sekä taktiikkaa.
NOCO09:n taktinen vaihe oli lukuisin kuvauksin rakennettu mahdollisimman uskottavaksi, jolloin harjoitukseen osallistuvien laivastojoukkojen oli helppo eläytyä siihen ja toimia tilanteenmukaisella tavalla.
Harjoitukseen osallistuville suomalaisille aluksille taktinen vaihe oli monipuolisuudessaan erityisen mielenkiintoinen.
Miinalaiva Pohjanmaa toimi johtoaluksena monikansalliselle ohjusveneosastolle. Osastossa oli aluksia Suomen lisäksi Saksasta, Tanskasta ja Latviasta.
Pohjanmaan tehtäviin kuului johtoalustehtävän lisäksi aluevalvonta, tunnistetun meri- ja ilmatilannekuvan luominen vastuualueeltaan sekä suojaus- ja ilmatorjuntatehtävät.
Ohjusveneet Rauma ja Raahe ovat vastanneet harjoituksen taktisessa vaiheessa sukellusveneiden etsinnästä, aluevalvonnasta, tunnistetun meri- ja ilmatilannekuvan luomisesta sekä pinta – ja ilmatorjunnasta.
Alituisen uhan aluksille ovat rannikon tuntumassa aiheuttaneet aseistetut, nopeat pienveneet ja matalalla lentävät tiedustelu- ja pienkoneet.
Lisäksi alueella toimi siviilialuksiksi naamioituneita aluksia, jotka salakuljettivat laitonta lastia toiminta-alueelle.
Ohjusvene Rauman henkilöstö osallistui myös humanitaarisen avun antoon kuvitteellisessa tilanteessa, jossa siviilihenkilöstöä autettiin räjähdysonnettomuuden jälkeen.
Osaharjoitukseen osallistuneiden alusten henkilöstöistä lähetettiin tilanteessa auttamaan palon- ja vauriontorjuntaryhmien lisäksi ensiapuryhmiä. Taistelualukset varmistivat sataman turvallisuuden yhteistyössä muiden viranomaisten kanssa.
Taktisen vaiheen päättyessä harjoitusjoukot palaavat huoltamaan Warnemündeen ja purkamaan harjoituksesta saatuja kokemuksia.
Suomalaisille Northern Coasts 2009 on ollut hieno mahdollisuus harjoitella yhteistoimintaa kansainvälisessä toimintaympäristössä.














