Sievin Jalkine Oy on voittanut myös Suomen Puolustusvoimien jalkinetarjouskilpailun. Jalkine Oy tekee puolustusvoimille yhteensä 66 000 jalkineparia.
Jalkineet valmistetaan Sievin ja Oulaisten tehtailla. Tilauksen työllistävä vaikutus on noin 40 henkilötyövuotta.
Vuosi 2010 on alkanut Sievin Jalkine Oy:n kannalta suotuisissa merkeissä. Vastikään saatu Ruotsin Puolustusvoimien merkittävä tilaus sai jatkoa nyt myös Suomen Puolustusvoimilta. Kotimaan tilaus merkitsee myös edelleen jatkoa lähes 40 vuotta jatkuneelle  yhteistyölle osapuolten välillä.
Sievi-konserni työllistää n. 550 henkilöä. Viennin osuus tuotannosta on noin 50 %. Sievi-konsernin liikevaihto vuonna 2009 oli 44 miljoonaa euroa.
Yhtiön myynti on kasvanut ensimmäisen vuosineljänneksen aikana yli 20% edelliseen vuoteen verrattuna













