Kts.lista |Oman lajinsa Vuoden parhaat urheilijat 2010 on valittu

0
Järvi-Pohjanmaan ja Suomenselän seutukunnilta valituksi tulivat: Henri Puputti Vuoden Paras pesäpallourheilija ja Jari-Matti Latvala Vuoden Paras Autourheilija
Urheilutoimittajain liitto valitsi lajien parhaat. Vuoden urheilija, valmentaja ja joukke julkistetaan kymmenen jälkeen maanantai-iltana.
Ohessa lajiaakkosjärjestyksessä kaikki valituksi tulleet urheilijat:

Aerobic: Mira Keränen

Alppihiihto: Tanja Poutiainen

Amerikkalainen jalkapallo: Efe Evwaraye

Ampumahiihto: Kaisa Mäkäräinen

Ampumaurheilu: Marko Nikko

Autourheilu: Jari-Matti Latvala

Biljardi: Mika Immonen

Curling: Iiro Sipola

Freestyle: Mikko Ronkainen

Futsal: Panu Autio

Golf: Mikko Ilonen

Hiihtosuunnistus: Staffan Tunis

Ilmailu: Ari Holmström

Jalkapallo: Sami Hyypiä

Judo: Jaana Sundberg

Jousiammunta: Pasi Ahjokivi

Jääkiekko: Antti Niemi

Jääpallo: Ville Aaltonen

Karate: Helena Kuusisto

Kaukalopallo: Harri Hautajoki

Keilailu: Krista Pöllänen

Koripallo: Teemu Rannikko

Käsipallo: Jac Karlsson

Lentopallo: Erika ja Emilia Nyström

Lumilautailu: Peetu Piiroinen

Maahockey: Jari Lehto

Maastohiihto: Aino-Kaisa Saarinen

Melonta: Anne Rikala

Miekkailu: Dennis Bade

Moottorikelkkailu: Jussi Honka

Moottoripyöräily: Mika Ahola

Moottoriveneily: Sami Seliö

Mäkihyppy: Janne Ahonen

Nykyaikainen 5-ottelu: Laura Salminen

Nyrkkeily: Robert Helenius

Paini: Jani Haapamäki

Painonnosto: Heidi Harju

Pesäpallo: Henri Puputti

Pikaluistelu: Mika Poutala

Potkunyrkkeily: Elmeri Rantalainen

Purjehdus: Sari Multala

Pyöräily: Jussi Veikkanen

Pöytätennis: Benedek Olah

Ratsastus: Nina Fagerström

Raviohjastus: Jorma Kontio

Ringette: Salla Kyhälä

Salibandy: Mika Kohonen

Soutu: Juho Karppinen

Squash: Olli Tuominen

Sulkapallo: Ville Lång

Suunnistus: Minna Kauppi

Taekwondo: Teemu Heino

Taitoluistelu: Laura Lepistö

Tanssiurheilu: Jaak Vainomaa ja Taina Savikurki

Tennis: Jarkko Nieminen

Tikkaurheilu: Jaakko Kiiski

Triathlon: Jarmo Hast

Uinti: Hanna-Maria Seppälä

Vesipallo: Teppo Lehtinen

Voimanosto: Raija Jurkko

Voimistelu: Tomi Tuuha

Yhdistetty: Hannu Manninen

Yleisurheilu: Tero Pitkämäki

Niina_Kivinummi_140

JÄTÄ KOMMENTTI