
Kempeleen Kiri hävisi Kitrolla, mutta voitti kotonaan vuorostaan Ankkurit ( Kuva: K-Media/kuvapalvelu) Klikkaa kuvasta suuremmaksi!
Kempele kampesi Ankkurit ratkaisevassa Supervuorossa tappio housussa takaisin kotimatkalle. 2-1 (1-5,6-2,1-0).
Vierasjoukkue Alajärven voittoisan vahvan ensimmäisen pelatun jakson jälkeen (1-5) Kiri näytti tarjoavan Ankkureille suoraa voittoa ottelussa, mutta taas kun ei niin ei.
Kempele tuli vahvasti toiseen jaksoon, uudella asenteella, koska sillä oli vain voitettavaa, eikä enää mitään hävittävää. Ankkurit jäivät “yllättävässä” tilanteessa tolpilleen, eivätkä pystyneet vastaamaan tuon vertaa isäntien vahvaan nousuun. Jakso siten puhtaasti Kirille 6-2.
Kempeleen nousujohteinen takaa-ajo jatkui riittävästi vielä ratkaisevassa Supervuorossa, jonka se vei yhdellä voittojuoksulla 1-0.
Kaksi tuomarin näyttämää punaista korttia värittivät välillä kuumaksi käynyttä ottelutunnelmaa.
Tuomareilla kesti tovin selvitellä ottelun tuoksinassa kuka teki mitä ja kenelle. Jatkotilanne meni ankkuripelaajan ja Kempeleen pelinjohtajan tönimiseksi, josta tuomarit näyttivät molemmille punaisen kortin.
Ankkureista punaisen kortin sai suoraan Juha-Matti Jaatinen ja Kempeleen 1.pelinjohtaja Janne Anttila sarjassa jo toisen keltaisen. Anttilalle toinen keltainen tarkoitti siten myös samantien punaista.
Jaatinen saa pelata sunnuntaina, mutta Kempeleen täytyy etsiä Anttilan tilalle sunnuntain ratkaisuotteluun toinen pelinjohtaja. Anttilaa ei Alajärvellä systeemin mukaan enää nähdä.
Tämä ottelu on Ankkureiden kannalta katsoen juuri niitä otteluita, jotka pitää unohtaa mahdollisimman nopeasti.
Sisäpelin leijonat ja lampaat ovat tästäkin ottelusta tilastojen valossa selvästi nähtävissä, mutta keskitytään nyt jo joka pelimies huomiseen ja eikä muistella mennyttä alisuorittamista.
Voitot ovat siis tasan (1-1) ja pelit jatkuvat Alajärvi -Kempele otteluparissa heti sunnuntaina Kitrolla klo 17.00 alkaen.
Tästä ottelusta jompikumpi nousee loppuotteluun Hamina-Seinäjoki parin voittajaa vastaan. Seinäjoki tekee visiitin Haminaan ja on Jussien tapaan vahvasti taistelemassa kovalla sykkeellä loppuottelupaikasta.
Huikeaa pesäpallojännitystä on siis tiedossa huomiselle yllätysten päivälle. Monen mielestä Ankkureiden Superpesiksen ovet avataan tai suljetaan tämän ottelun jälkeen useaksi vuodeksi.
Kempele:
Jani Lassila 0/1, Jarkko Hyry 0/2, Iiro Åman 0/1, Juha-Matti Ranta 1/1, Jarkko Kokko 2/1, Vesa Pöytäkangas 2/0, Ossi Meriläinen 1+2/2.
Palkitut: I Jarkko Kokko, II Ossi Meriläinen, A Jani Lassila.
Alajärvi:
Juha-Matti Matilainen 1/1, Markus Salmenautio 0/1, Janne Kivipelto 0/1, Jukka Tuomisto 0/1, Tero Rantakangas 0/1, Jouni Oja-Lipasti 0/1, Juha-Matti Jaatinen 2/0, Ville Viljanmaa 0/1, Tomi Lehesvuori 2/0, harhat 2.
Palkitut: I Juha-Matti Matilainen, II Matti Saukko.
Tuomarit: Jani Kontiola ja Jussi-Pekka Anttila.
Yleisöä: 711.














Keskiviikon ottelussa olikin enemmän väkeä
Viime torstain pelissä alajärvellä oli max 300 katsojaa. Kuinkahan alajärvi meinaa tätä tosiasiaa käsitellä kun seudulla on jo muutenkin superin porukkaa ihan haitolle asti.