YKKÖSPESIS | Mielenkiintoinen miesten sarjaohjaelma kaudella 2011

0

Riittävätkö muun muassa Jouni Oja-Lipastin otteet vahvistamaan Alajärven Ankkureiden kauden 2011 joukkuetta Ykköspesiksessä
Miesten Ykköspesiksessä pelataan kaksinkertainen runkosarja sekä kuuden parhaan pudotuspelit, joiden voittaja nousee suoraan Superpesikseen kaudelle 2012.

Mukana on peräti viisi uutta joukkuetta. Helsingin ja Seinäjoen lisäksi Lievestuoreen Kisa nousi ykköspesistasolle, Ulvilan Pesä-Veikot putosi Superpesiksestä ja Lippo Pesis hakee uutta alkua oululaiselle pesäpallolle.

Historia toistaa itseään Ankkurit vastaan Maila-Jussit nousutaistelussa?

Pitkästä aikaa jälleen samalla sarjatasolla pelaavat muun muassa ”rakkaat” eteläpohjalaiset kilpakumppanit  Alajärven Ankkurit ja Seinäjoen Maila-Jussit.

Molemmat joukkueet aloittavat omat ottelunsa vieraissa. Alajärvi kohtaa kauden aloittavassaan lauantaina 14.5. lähes jo perinteeksi muodostuneesti Ylivieskan Kuulan.

Supernopeasti ”erilaisten järjestelyiden avulla” takaisin, Superpesiksen luukulle, Ykkösiin keplotellut Maila-Jussit matkustaa puolestaan toisen perinne seuran Helsingin Puna-Mustien avausvastustajaksi.

Miten kilpailukykyiset ja taistelutahtoiset joukkueet eteläpohjalaiset ovat saaneet kootuksi talven aikana jää nähtäväksi kun tosi pelit toukokuussa käynnistyvät.

Alajärven ja Seinäjoen ensimmäistä keskinäistä kohtaamista saadaan sitkeästi odotella pelattavaksi vasta kesätauon jälkeen heinäkuussa keskiviikkona 20.7., jolloin taistellaan Ankkureiden kotikentällä,Kitron stadionilla.

Ja tuosta heti viikon päästä keskiviikkona 27.7. joukkueet ottavat mittaa toisistaan Maila-Jussien kotiareenalla Seinäjoen peäpallostadionilla.

Kaiken kaikkiaan Superpesiksen ohella alkavan kauden 2011 miesten Ykköspesis on harvinaisen mielenkiintoinen sarja seurattavaksi.

Erityisen siitä tekee jo lukuisten ex-superseurajoukkueiden mukana oleminen taistelemassa paikasta takaisin huipulle.

Pesäpallourheilun ”uudelleen löytyminen” niin sanotun Vimpeli-ilmiön myötä kasvattaa myös mutaman kuukauden päästä käynnistyvien sarjojen mielenkiintoa aivan eteläisintä ja väkirikkainta Suomea myöten.

Nousijajoukkue Superpesikseen on selvillä viimeistään lauantaina 17.9.

Miesten Ykköspesiksen sarjaohjelma:

Joukkueet:

Alajärven Ankkurit; Haapajärven Pesä-Kiilat; Haminan Palloilijat; Imatran Pallo-Veikot; Kempeleen Kiri; Kuopion Seudun Pesäpalloilijat; Lievestuoreen Kisa; Oulun Lippo Pesis; Puna-Mustat, Helsinki; Seinäjoen Maila-Jussit; Ulvilan Pesä-Veikot; Ylivieskan Kuula.

(Huom.! Otteluparien jälkeen alustava otteluaika)

la 14.5.

Helsinki – Seinäjoki 15.00

Ylivieska – Alajärvi 15.00

Kuopio – Hamina 17.00

su 15.5.

Haapajärvi – Lievestuore 17.00

Kempele – Imatra 17.00

Ulvila – Oulu 17.00

ke 18.5.

Alajärvi – Lievestuore 18.00

Haapajärvi – Kempele 18.00

Hamina – Helsinki 18.00

Imatra – Kuopio 18.00

Oulu – Ylivieska 18.00

Seinäjoki – Ulvila 18.00

la 21.5.

Kempele – Ylivieska 16.00

Seinäjoki – Oulu 17.00

su 22.5.

Helsinki – Alajärvi 17.00

Kuopio – Haapajärvi 17.00

Ulvila – Hamina 17.00

ke 25.5.

Helsinki – Imatra 18.00

la 28.5.

Alajärvi – Kuopio 15.00

Imatra – Seinäjoki 17.00

su 29.5.

Ylivieska – Ulvila 13.00

Lievestuore – Seinäjoki 14.00

Hamina – Kempele 17.00

Imatra – Haapajärvi 17.00

ke 1.6.

Oulu – Helsinki 18.00

to 2.6.

Lievestuore – Imatra 13.00

Ylivieska – Helsinki 13.00

Kempele – Kuopio 17.00

su 5.6.

Hamina – Haapajärvi 17.00

Kuopio – Seinäjoki 17.00

Lievestuore – Kempele 17.00

Oulu – Alajärvi 17.00

Ulvila – Imatra 17.00

ti 7.6.

Lievestuore – Hamina 18.00

ke 8.6.

Haapajärvi – Oulu 18.00

Imatra – Helsinki 18.00

Ulvila – Alajärvi 18.00

to 9.6.

Seinäjoki – Ylivieska 18.00

la 11.6.

Lievestuore – Helsinki 14.00

Alajärvi – Haapajärvi 15.00

Imatra – Ylivieska 16.00

Kempele – Seinäjoki 16.00

Hamina – Oulu 17.00

Kuopio – Ulvila 17.00

su 12.6.

Kuopio – Helsinki 14.00

Lievestuore – Ulvila 14.00

Imatra – Oulu 15.00

Haapajärvi – Seinäjoki 17.00

Hamina – Ylivieska 17.00

Kempele – Alajärvi 17.00

la 18.6.

Alajärvi – Hamina 15.00

Helsinki – Kempele 15.00

Ylivieska – Lievestuore 15.00

Ulvila – Haapajärvi 16.00

Oulu – Kuopio 17.00

Seinäjoki – Imatra 17.00

su 19.6.

Ylivieska – Kuopio 13.00

Seinäjoki – Hamina 15.00

Alajärvi – Imatra 16.00

Helsinki – Haapajärvi 17.00

Oulu – Lievestuore 17.00

Ulvila – Kempele 17.00

K E S Ä T A U K O

la 2.7.

Seinäjoki – Lievestuore 17.00

su 3.7.

Haapajärvi – Imatra 17.00

Helsinki – Oulu 17.00

Kempele – Hamina 17.00

Ulvila – Ylivieska 17.00

to 7.7.

Lievestuore – Ylivieska 18.00

la 9.7.

Haapajärvi – Ulvila 15.00

Kempele – Helsinki 16.00

Hamina – Alajärvi 17.00

Kuopio – Oulu 17.00

su 10.7.

Kuopio – Ylivieska 14.00

Lievestuore – Oulu 14.00

Kempele – Ulvila 17.00

Haapajärvi – Helsinki 17.00

Hamina – Seinäjoki 17.00

Imatra – Alajärvi 17.00

ke 13.7.

Alajärvi – Ulvila 18.00

Hamina – Lievestuore 18.00

Oulu – Haapajärvi 18.00

Ylivieska – Seinäjoki 18.00

to 14.7.

Kuopio – Kempele 18.00

la 16.7.

Alajärvi – Oulu 15.00

Seinäjoki – Kuopio 17.00

su 17.7.

Haapajärvi – Hamina 17.00

Helsinki – Ylivieska 17.00

Kempele – Lievestuore 17.00

ti 19.7.

Imatra – Hamina 18.00

ke 20.7.

Alajärvi – Seinäjoki 18.00

Lievestuore – Kuopio 18.00

Oulu – Kempele 18.00

Ulvila – Helsinki 18.00

Ylivieska – Haapajärvi 18.00

ti 26.7.

Helsinki – Ulvila 18.00

Kuopio – Lievestuore 18.00

ke 27.7.

Haapajärvi – Ylivieska 18.00

Hamina – Imatra 18.00

Kempele – Oulu 18.00

Seinäjoki – Alajärvi 18.00

la 30.7.

Alajärvi – Kempele 15.00

Helsinki – Lievestuore 15.00

Ylivieska – Imatra 15.00

Ulvila – Kuopio 16.00

Oulu – Hamina 17.00

Seinäjoki – Haapajärvi 17.00

su 31.7.

Ylivieska – Hamina 13.00

Oulu – Imatra 15.00

Seinäjoki – Kempele 15.00

Haapajärvi – Alajärvi 17.00

Helsinki – Kuopio 17.00

Ulvila – Lievestuore 17.00

ke 3.8.

Imatra – Ulvila 18.00

Ylivieska – Kempele 18.00

to 4.8.

Kuopio – Alajärvi 18.00

la 6.8.

Alajärvi – Helsinki 15.00

su 7.8.

Haapajärvi – Kuopio 17.00

Hamina – Ulvila 17.00

Imatra – Lievestuore 17.00

Oulu – Seinäjoki 17.00

ti 9.8.

Kuopio – Imatra 18.00

ke 10.8.

Helsinki – Hamina 18.00

Kempele – Haapajärvi 18.00

Lievestuore – Alajärvi 18.00

Ylivieska – Oulu 18.00

to 11.8.

Ulvila – Seinäjoki 18.00

su 14.8.

Alajärvi – Ylivieska 17.00

Hamina – Kuopio 17.00

Imatra – Kempele 17.00

Lievestuore – Haapajärvi 17.00

Oulu – Ulvila 17.00

Seinäjoki – Helsinki 17.00

JoulukampVB1

JÄTÄ KOMMENTTI