Alajärvi juhli urheilukauden päätöstä -palkittujen lista

0
Vuoden Urheilijana palkittiin Jaakko Björkbacka, joka niittää ampumataidollaan mainetta maailman parhaiden joukossa. Hänelle on kertynyt juniori vuosiltaan muun muassa Euroopan mestaruuksia.

Vuoden valmentajaksi valittiin Jaakko Björbackan isä Harri Björkbacka

Vuoden 2011 Nuori Toimija -palkinnon sai Julius Kallio, joka on ollut näyttelijänä lukuisissa näytelmissä. Hän ohjaa myös uutta 30 nuoren liikunnallista parkour-ryhmää

Ryhtitytöksi ja-pojaksi valittiin aktiiviset urheilijanuoret Sanna-Mari Purola ja Sampo Seppä.

Kunnon kuntalaiseksi valittiin Pirjo-Marja Pitkäkangas. Pitkäkangas harrastaa muun muassa ampumahiihtoa, jossa hän on saavuttanut MM-kullan ja kaksi SM-kultaa. Hän on myös aktiivinen seuratoiminnassa.

Stipendejä ja palkintoja

Jouko Etula -kiertopalkinto Jere Saukko.

Eino Savelan hiihtostipendit: Anni Keisanen, Milla-Netta Suni, Anja Keisanen, Aaro Keisanen.

Muut stipendit:

Jaakko Björkbacka, Riia Rantakangas, Tuula Rantakangas, Marko Talvitie, Ari Mannio, Janette Lepistö, Ville Hautamäki, Pekka Hautanen, Mikko Mäkinen, Sanna-Mari Purola, Johanna Keisala, Antti Ihamäki, Minna-Marjatta Liimatainen, Ilari Huttula, Maiju Hänninen, Salla Hautamäki, Essi Hautamäki, Saara Rintala, Tuomas Siirilä, Tommi Siirilä, Pirjo-Marja Pitkäkangas, Valma Salomäki.

Hyvät saavutukset:

Lahjakortti Flow-tanssiryhmälle, lahjapalkinto Vimpelin Vedossa pelaaville alajärveläisille SM-mitalisteille ja Jani Rintalalle (kirkkovenesoutu).

Lehtimäen Jyskeen palkinnot:

Ari Mannio, Mika Mannio, Sanni Taipalus, Pasi Mäkipelto, Emma Ala-Mattinen, Anni Keisanen, Aino Keisanen, Anni Taipalus.

Alajärven Ankkurit:

Kriketti:

Jenni Kataja, Anni Pitkäkangas, Janita Åby,

Yleisurheilu:

Eucabeth Kivikangas, Sanni Langhed, Roosa Latva-Laturi, Aada Koskela, Vilma Hänninen, Timoteus Kivikangas, Jesperi Salo, Jussi Etula, Aleksi Yli-Mannila, Lauri Ihamäki, Oskari Leppäaho, Fiia Koskela, Anna Ihamäki, Sofia Honkaniemi, Juhana Karjanlahti, Valma Salomäki, Essi Juoperi, Eeli Tuomela,Lauri Männistö, Aleksi Honkaniemi, Rosaliina Penninkangas, Sampo Seppä, Wiljami Koskela, Mikko Paavola, Antti Ihamäki , Väinö Salomäki, Juho Männistö, Nooa Kivikangas, Emilia Hänninen, Jouni Honkaniemi, Iida Koskela, Sofia Koskela, Minna-Marjatta Liimatainen, Konsta Latvala, Mikko Ojala, Ville Rajala, Sami Peltomäki, Ilari Huttula.

Suunnistus:

Juoperi Anni, Juoperi Essi, Keisala Joonas, Koivisto Anna, Koivisto Eemeli, Koivisto Ellimaria, Koivisto Katariina, Latvala Emmi, Latvala Juho, Latvala Otto, Mattola Peetu, Mäkelä Joni, Mäkelä Joonas, Mäkelä Juuso, Pitkäkangas Eve, Purola Matias, Purola Sanna-Mari, Salomäki Väinö, Seppä Sampo.

Aikuiset:Latvala Juha, Malinen Ahti, Mäkelä Anne, Mäkelä Ismo, Pitkäkangas Teuvo, Purola Ilpo, Rintala Timo, Sivula Kaija.

Hiihto:

Eve Pitkäkangas, Julia Ukonmäki, Juhana Karjanlahti, Lauri Lehtelä, Eeli Tuomela, Eemeli Herrala, Valma Salomäki, Essi Juoperi, Sampo Seppä, Joni Mäkelä, Katariina Koivisto, Anni Juoperi, Joonas, Mäkelä, Jani Rintala, Jouko Lehtelä, Juhani Seppä ja Juuso Mäkelä.

Lentopallo:

Elli Latvala, Aino Ojanperä, Iidamaria Yli-Sikkilä, Silja Jokela, Aaro Vistiaho, Leevi Hautamäki, Jami Lassila, Akseli Heikkilä, Roosa Latva-Laturi, Eucabeth Kivikangas, Outi Toppinen, Annika Kivikangas, Martti Viitasalo, Veeti Luoma-aho, Tuukka Etula, Valtteri Uusitupa, Sofia Honkaniemi, SannaParkkonen, Sanna Särkijärvi, Noora-Julia Mäkelä, Vilma Hänninen, Senni Penninkangas, Elli Mertaniemi, Anna Ihamäki,

D-pojat: Viljami Haavisto, Mikael Huumarkangas,

D-tytöt -98: Rosaliina Penninkangas, Sanni Hänninen,

C-tytöt -97: Salla Hautamäki, Ella-Noora Taipale.

C-tytöt-96/I: Jasmin Kujala, Milja Jokiaho,

C-tytöt 96/II: Emma Jokiaho, Teea Lautamaja,

C-pojat: Niko Pitkänen, Tuomas Siirilä

B-tytöt: Iida Kriikkula, Saara Rintala

Naiset 2-sarja: Jenni Hautakangas ja Riikka Koivusaari

Harraste: Päivi Lautamaja, Teija Tuomela, Jarkko Juoperi, Jari Kantonen

Alajärven Ankkurit pesäpallojaoston palkittavat 2011

YKKÖSJOUKKUE

Sisäpelaaja: Juha-Matti Matilainen, Ulkopelaaja: Janne Kivipelto, Vuoden pelaaja: Tero Rantakangas, Ahertaja: Pentti Huttula

JUNNUPESIS:

Vuoden nuori ulkopelaaja: Joni Matintupa, Vuoden junioripelaaja: Saara Rintala, Lupaava junioripelaaja: Aleksi Lehtonen, Vuoden Juniorivalmentaja: Jarmo Nurmela, Pesisperhe: Jarmo ja Satu Mäkelän perhe, Vuoden tuomari: Juho Ihamäki

Naiset: Piia Salo, Roosa Aho, Laura Nurmela

C-tytöt: Maiju Hänninen, Salla Peura, Tiina Koskela, D-tytöt: Heidi Penninkangas, Rosaliina Penninkangas, Sandra Korhonen,

E-tytöt: Elina Kangastie, Heidi Marjomäki, Bettina Yli-Sissala

F-tytöt: Senja Aho, Sanni Langhed, Mette Rantakangas,

B-pojat: Joni Matintupa, Juho Hautakangas, Aleksi Lehtonen

C-pojat 1: Viljami Kulmala, Santeri Lammi, Nestori Yli-Sissala

C-pojat 2: Hautakangas Eeli, Kivimäki Taneli, Siirilä Manu

E-pojat Gepardi: Elmeri Antila, Tiitus Pyhälahti, Juho Saukko

E-pojat Pantterit: Janne Riihimäki, Jesse Laasala , Mikko Viitasaari

E-pojat Puma: Jonne Nappari, Eeli Tuomela, Eemil Peltomäki

F-pojat -01 kilpasarja: Elmeri Koivusalmi, Vili Siltala, Niko Nygård

F-pojat: Jere Saarenmaa, Joona Peltokangas, Elmeri Marjomäki

G-pojat: Anttoni Uusitupa, Atte Salmenautio, Roni Turja

JÄTÄ KOMMENTTI