
Soinin yhtenäiskoulun vanhempainyhdistys järjesti tänä vuonna Soinin itsenäisyyspäivän juhlan Yhtenäiskoulun tiloissa. Juhlassa palkittiin myös Kati Keski-Mäenpää Soinin kulttuuripalkinnolla.

Tilaisuuden aluksi Eveliina Keisala lauloi Kaj Chydeniuksen/ Eino Leinon Nocturne kappaleen. Soinin Kirkkoherra Pasi Kilpeläinen toi tilaisuuteen Seurakunnan tervehdyksen. Hän mainitsi kahden vuoden aikana järjestetyistä juhlista, Suomi 100 ja Soini 150 vuotisjuhlat. – Rukoile ja tee työtä on ollut näinä vuosina kansakunnan tehtävänä.

Laulua esittivät Yhtenäiskoulun 2. ja 3. luokan oppilaat.

Juhlapuheen piti kunnanjohtaja Juha Viitasaari. Hän siteerasi Juhani Ahon tekstejä. Keskiössä Ahon ”katajainen kansa” ja sen merkitys tuona aikana. Samoin elokuva ”Tuntematon sotilas”, jonka merkitys itsenäisyyspäivänä on suomalaisille merkittävä.

Soinin kulttuuripalkinto myönnettiin merkittävästä kansainvälisestä työstä lasten hyväksi, etenkin Afrikan mantereella, tohtori Kati Keski-Mäenpäälle. Astamari ry:n toiminta on Katin johdolla tukenut myös lasten hyvinvointia. Myös palkinnon perusteissa huomioitiin Katin kirjallinen tuotanto.

Juhlan juonsi Soinin yhtenäiskoulun vanhempainyhdistyksen Minna Myllymäki. Tilaisuus päättyi yhteisesti laulettuun Maamme-lauluun.
