ALUEEMME KEVÄÄN 2020 UUDET YLIOPPILAAT – ONNITTELEMME!

0
AA-OULU_mini

Ylioppilastutkintolautakunta on julkaissut tämän kevään ylioppilaiden nimet. Listat toimitettiin kouluille tänään.

Tänä keväänä valmistuu koko valakunnassa noin 25 100 uutta ylioppilasta. Luku todennäköisesti vielä kasvaa ennen lakkiaispäivää, kun kokelaat saavat suoritettua kesken olevia kurssejaan.

Ylioppilaat valmistuvat 30. toukokuuta, mutta tällä kertaa perinteisiä ylioppilasjuhlia ei silloin järjestetä kokoontumisrajoitusten vuoksi. Lukiot juhlivat valmistuvia etälähetyksillä ja todistuksensa he saavat pääosin postissa. Yhteisöllinen juhlatapahtuma voidaan järjestää myöhemmin syksyllä.

Kevään ylioppilaskirjoituksiin oli ilmoittautunut kaikkiaan noin 43 000 kokelasta. Nyt lakin saavien lisäksi luvussa on mukana kokeita uusivia ja tutkintonsa hajauttavia kirjoittajia. Kokeet järjestettiin valatakunnassa noin 400 lukiossa ja niiden eri toimipisteissä.

 

Alajärven lukio

Ahonen Salla

Ainonen Olivia

Alanen Santtu

Borisov Anfisa

Etula Jussi

Haapa-aho Veeti

Hosiokangas Oona

Huvila Emma

Huvila Lotta

Hägg Patrik

Hänninen Vilma

Ihamäki Lauri

Kamppinen Moona

Kangastupa Inka

Kivikangas Annika

Kivikangas Timoteus

Koivisto Anna

Koppelomäki Emma

Laasala Juho

Laasala Roni

Leppäaho Oskari

Levijoki Veera

Luoma-aho Tuomas

Maunula Janica

Maunula Jessica

Mertaniemi Eetu

Miettinen Arttu

Ojajärvi Joeli

Peltokangas Emmi-Noora

Peltokangas Solja

Peltola Jeremias

Penttilä Krista

Ranta Otto

Rentola Maaria

Rintala Jaakko

Saarenmaa Sofia

Salmenautio Nikolas

Salo Anttoni

Salo Jesperi

Salonen Veera

Saukko Eemeli

Sillanpää Anna

Siltala Vili

Sippola Matias

Sippola Sonja

Syrjälä Elisa

Syrjäniemi Elias

Toppinen Outi

Uusitupa Valtteri

Vähäkangas Juho

Vähälä Akseli

Väliaho Roosa

Yli-Juuti Joel

de Silva Kristoffer

Alavuden lukio

Asiala Emmy

Avara Siiri

Haapamäki Iida

Haapamäki Roosa

Haapanen Jaakko

Harju Jenna

Heikkilä Eemeli

Hietakangas Titta

Isoaho Laura

Isolahti Pilvi

Jokela Mira

Julku Maarit

Juurakko Juha

Juurakko Lauri

Järvelin Niklas

Järvilahti Maija

Kaartinen Miranda

Kaukola Maaria

Koivumäki Aada

Kontola Eetu-Justus

Kontola Julianna

Kujala Veera

Kumpunen Meri-Tuuli

Kuusela Johanna

Lamminaho Veera

Lampi Aliisa

Lumme Atte

Maijala Salla

Mastosalo Samuli

Moilanen Maria

Mäkinen Roosa

Nurmi Elias

Paalanen Johanna

Peurala Kaapo

Pitkänen Oona

Pohjonen Juliaana

Rehn Eemeli

Rintamäki Petteri

Saarimäki Mikaela

Salo Katriina

Sarvikas Katariina

Siljanto Roni

Taipalus Jonna

Taipalus Sanna

Tonteri Tuomo

Vainionpää Neea

Vallinmäki Lilli

Ylinen Sanna

Yritys Antti

Evijärven lukio

Alatalo Aki

Försti Ville

Holmström Pyry

Huhmarsalo Anni

Karvonen Roosa

Kivenmäki Elina

Koivisto Juho

Kontiainen Nataly

Koski Janette

Kultalahti Salla

Mantela Jessica

Myllymäki Maarit

Mäenpää Elina

Niemi Arttu

Rasivirta Ari

Sironen Sara

Takala Emmi-Tuulia

Takamaa Ida

Tyynismaa Emilia

Vesala Tuomo

Äyrä Niko

Karstulan lukio

Arffman Leevi Aleksi

Berg Venla Maria

Jokinen Konsta Pekka Kalevi

Jääskeläinen Jenna Janika

Kuusisto Tatu Heikki Mikael

Lahtinen Justus Viljam

Lassila Hilda Johanna

Lehtonen Tuuli Maaria

Muhonen Marika Anniina

Niemenmaa Leevi Sakari

Oinonen Niklas johannes

Pihlainen Vili Valtteri

Poikonen Emilia Lempi Matilda

Pylkkönen Laura Johanna

Pölkki Ida-Maria Elisabeth

Pölkki Tommi Johannes

Romppanen Luka Viljami Joakim

Sekki Silja Janina

Sillanpää Siiri Emilia

Kaustisen musiikkilukio

Blomster Lasarus

Eilola Jeremias

Haapamäki Onni

Hautakangas Hilda

Hietala Eero

Honkarinta Henna

Huhtakangas Henna

Kallio Janina

Kentala Hanna

Kentala Touko

Kohal Anton

Lampela Anna

Lampinen Sonja

Lappi Suvi-Tuuli

Mäkelä Emil

Mäkelä Venla

Niku Reetta

Paavola Jemina

Paavola Matilda

Paavola Vilma

Pajukangas Miska

Penttinen Veera

Phanthanam Jutta

Pienimäki Irina

Pöyhönen Emma

Ruuhinen Emilia

Salmela Aliina

Sillanpää Oona

Talja Ella

Tikkakoski Tuukka

Tunkkari Petri

Tunkkari Tero

Vedenoja Nelli

Virkkala Eetu

Kuortaneen lukio ja urheilulukio

Ahola Eerika

Ala-Vannesluoma Heli

Gardniya Milad

Grekula Anni-Maria

Heinonen Laura

Hentunen Kalle

Herrala Adeliina

Hytönen Jenni

Kaukoranta Taija

Kuusisto Jenni (kaksoistutkinto)

Kärkkäinen Joni

Lampi Johanna

Lantela Aleksi

Lehto Heli

Luukkainen Emma

Mäkelä Elli

Narvi Teemu

Niemi Jussi

Peltokangas Venla

Rantanen Emilia

Saarimaa Jonna

Salmela Elias

Salo Aada

Santanen Milla

Sepponen Sofia

Suokko Nea

Suutala Hermanni

Toivonen Juuso

Tunturi Eetu

Vainionpää Taru

Vihma Heikki

Viitanen Sebastian

Wasastjerna Erik

Wasastjerna Sonja

Wirkkala Mimosa

Yli-Hannuksela Saga

Lappajärven lukio

Angervisto Tessa

Aronen Tuomas

Haavisto Johannes

Hanhisalo Hulda

Kangas Salla

Kangastie Sakarias

Korri Juho

Kujala Eveliina

Kujala Helmi

Lamminen Jenny

Laurila Aleksi

Laurila Mira

Luoma Olivia

Mäkelä Miika

Mäki Sonja

Olli Henna

Syväjärvi Aino (kaksoistutkinto)

Tenhunen Juho

Turpeinen Tuomas

Viitasalo Martti

Väkeväinen Johannes

Lapuan lukio

Aho Jutta (kaksoistutkinto)

Alakoskela Saku

Annala Katri (kaksoistutkinto)

Antila Kerttu

Anttikoski Lenni

Harju Oona

Hertteli Sami (kaksoistutkinto)

Huhta Riku

Hyvönen Silja

Johansson Sonja

Kaikko Sini

Kari Jasper

Kattelus Ella

Keskinen Maiju

Kivistö Henry (kaksoistutkinto)

Kouhia Kalle

Kruuti Essi

Kuivakangas Miina

Lakaniemi Joonas

Lakso Teemu

Laurila Anna-Sofia

Luoma Eetu

Mattila Julia

Mattila Neea

Nikkari Veera

Nyrhinen Aliisa

Patteri Jere

Permi Noora

Pienimaa Aija

Pirttinen Cia

Poutanen Iida

Rantamäki Veera

Rantavuori Nicklas

Rintala Essi

Salomäki Matilda

Seppä-Lassila Henrik

Sihvonen Jasmin

Siltakorpi Juho

Sotikoff Matti

Taimi Veeti

Talvitie Leevi

Vilpakka Maiju

Vuolle Valtteri

Yli-Muilu Noora

Yli-Paavola Aleksi

Perhon lukio

Aho Laura

Anttila Aleksi

Herrala Mirella

Hytönen Niilo

Hytönen Vertti-Eemeli

Kivelä Vilja

Kotilainen Iida

Kuusjärvi Ella-Noora

Kytölä Helka

Louhula Jade

Paananen Niklas

Pannula Aleksi

Poranen Miia

Riihimäki Olga-Maria

Voutila Alina

Vimpelin lukio

Anttila Aaro

Havinen Eveliina

Kalliokoski Sofia

Karjalainen Pinja

Kataja Neea

Koskela Inga

Laitila Henri

Lakaniemi Matias

Lassila Anniina

Lehto Paulus

Leppäniemi Vilma

Luoma-aho Jaakko

Mäenpää Jimi-Jaakko

Nieminen Tatu

Rehula Santeri

Riihimäki Iida

Ruuska Perttu

Salmi Kaisa

Shemeikka Roosa

Sillanpää Noora

Toppinen Veera

Turpela Ilona

Vesala Juuso

Vihriälä Mikko

Virtain lukio

Aaltonen Atte Kristian

Ahopelto Juhana Valtteri

Heittola Emma Katariina

Helin Petra Siiri Eerika

Jousmäki Aliisa Elisabet (kaksoistutkinto)

Järvinen Iina Emilia Petriina

Kemppinen Atte Elias (kaksoistutkinto)

Kähkönen Emilia Heini Tuulia

Lepistö Mira Katariina

Liesivesi Samu Matias Antero

Länsiaho Eva Karoliina

Maijala Sanni Maria

Mesimäki Anniina Anna-Leena

Mesimäki Vilhelmiina Maria

Mononen Heidi Julia

Mäenpää Arttu Juho Aukusti

Petäjä Anniina Tuulikki

Rantala Inka Maria

Rantanen Santra Aune Maria (kaksoistutkinto)

Saastamoinen Jarno Juhana

Salonen Viivi Nelli-Noora

Sihvonen Peppi Vilhelmiina

Sihvonen Veera Ella Elina

Urrila Mervi Marjut

Viitanen Tuomo Mikael

Virtanen Juuso Ari Juhani

Vitikka Maria Kaarina (kaksoistutkinto)

Ähtärin lukio

Halttunen Teemu

Hauta-aho Lauri

Hirvilampi Annika

Huhtamäki Hermanni

Jokiranta Joel (kaksoistutkinto)

Juudin Silja

Kahila Caro (kaksoistutkinto)

Karttunen Akseli

Katajamäki Charmelita

Keisanen Aaro

Keisanen Anja

Kivelä Eerika

Koiramäki Joel (kaksoistutkinto)

Koivula Kaisa

Koivulampi Elias

Latvanen Laura

Laulaja Julia

Lumiala Aapo

Moisio Kiia

Mäki Meeri

Mäkinen Annukka

Niemi Leevi

Puskala Neea

Raiski Osku

Raittinen Sanni

Rantala Veera

Saranen Santeri

Siirilä Mirella (kaksoistutkinto)

Suutarinen Pyry

Teininmäki Sonja

Viertola Jesse

Viirumäki Eetu



 

PTV-viinimyymälä_250620

JÄTÄ KOMMENTTI