Järvi-Pohjanmaan ja lähiseutujen kunnallisvaaliehdokkaita

0
Päästäänkö äänestämään?
Kumpaa vaaleissa äänestetään? Henkilöä vai puoluetta?

Kunnallisvaalien ehdokasasettelu päättyi tänään kello 16.00 Puolueiden ja valitsijayhdistysten on täytynyt toimittaa ehdokaslistansa sekä ilmoitukset mahdollisista vaaliliitoista ja yhteislistoista kuntien keskusvaalilautakunnille.

Vimpelissä Kokoomus jäi ilman listaa

Kokoomus jäi Vimpelissä ehdokaspulan takia ilman ehdokaslistaa tämän syksyn kuntavaaleissa.

Tapauksen tekee historialliseksi, koska  kokoomuksella on ollut ehdokkaita Vimpelissä kaikkissa aikaisemmissa sodanjälkeisissä kuntavaaleissa.

Osa paikkakunnan kokoomusväestä on siirtynyt puolueettoman Haloo Vimpeli -kansanliikkeen listoille. Haloo Vimpelillä on kymmenen ehdokkaan lista. Kokoomuksella on ollut päättyvällä vaalikaudella Vimpelissä yksi valtuutettu.

Kunnissa ehdokkaiksi ovat asettumassa seuraavat henkilöt:

ALAJÄRVI

Itsenäisyyspuolue: Kari Hannu, Pesonen Matti.

Keskusta: Hauta-aho Juha, Herttola Johannes, Hietala Pentti, Hirvelä Markus, Hirvelä Reijo, Hänninen Jarmo, Höykinpuro Tapio, Jokiaho Asko, Jokiranta Rauno, Kaartunen Päivi, Kariluoma Markku, Kivimäki Anna-Kaisa, Kujala Kuisma, Kuoppa-aho Aune, Leikkari Pasi, Leppäaho Voitto, Leppäharju Niina, Levijoki Antti-Kalle, Maunuksela Keijo, Mesiäislehto-Soukka Helinä, Mäkelä Terho, Ojajärvi Jarmo, Ojajärvi Jorma, Ojala Aino-Maija, Paalijärvi Tiina, Palmu Sari, Peltola Juhani, Penninkangas Jaakko, Pylvänäinen Mauno, Rantakangas Tenho, Rintamäki Esko, Sillanpää Markku, Taini Vili-Veikko, Tikkanen Arja, Ukonmäki Kauko Ukonmäki Mervi, Uusipaikka Tomi, Viitasaari Marko, Välisaari Timo, Yliaho Maija.

Kokoomus: Aho Jaakko, Autio Ari, Harju Kimmo, Joensuu Jukka, Joensuu Sanna, Leppäkangas Juuso, Mansikka-aho Lasse, Mertaniemi Virpi, Neulaniemi Jari, Nurmi Jukka, Paalijärvi Kaarina, Paavola Tuomo, Peltokangas Ari-Pekka, Pitkäkangas Pauli, Poikola Joni, Seppälä Jarmo, Sikkilä Jorma, Sippola Markus, Tallbacka Tuomo, Vallivaara Arto.

Kristillisdemokraatit: Joensuu Ville, Kataja Aino, Ketonen Leo, Oittinen Kari, Ojutkangas Saija-Leena, Tiistola Markku, Tohni Aliisa.

Perussuomalaiset: Alatalo Rauno, Hautamäki Juhani, Hyytinen Tapio, Höykinpuro Heli, Joensuu Tommi, Kalliomaa Turo, Kamppinen Sari, Kangastie Jukka, Kangastupa Kaapo, Kantokoski Pirjo, Kantonen Orvo, Karjanlahti Asko, Kivelä Marita, Kivimäki Timo, Laasala Jani, Lehtiö Timo, Leppäkangas Markku, Matintupa Hannu, Matokangas Anne, Myllymäki Tero, Mäkelä Niko, Mäkinen Sauli, Puumala Antti, Rantala Olli, Saarenmaa Heikki, Suovanen Matti, Timmerbacka Mauno, Ukonmäki Pekka, Vistbacka Raimo, Väänänen Pertti.

Sosiaalidemokraatit: Averjanov Maria, Aninko-Rajala Ulla, Haapala Marja Liisa, Hakala Harri, Hietamäki Markku, Hirsimäki-Mikkola Anneli, Kivikangas Hilkka, Matintupa Jukka-Pekka.

Vasemmistoliitto: Ketola Olli, Perkkiö Minna.

Vihreät: Karvinen Petteri, Kuisti Jenni, Susiluoma Saara.

ALAVUS

Keskusta: (vaaliliitto kesk, kd.) Kaisla Aho, Lasse Anttila, Minna Hakala, Kalevi Hauta-aho, Matti Hellinen, Tiina Julku, Toni Juurakko, Jyri Kahre, Tapio Kallioniemi, Olavi Kalliovaara, Helena Kaukola, Kirsi Kitula, Reijo Koivuniemi, Päivi Kujala, Irmeli Kukkola, Heimo Kurhela, Vilho Lahti, Vesa Laitila, Heimo Lamminaho, Jorma Lamminmäki, Paavo Linna, Kari Mastosalo, Santeri Mäkelä, Mervi Mäki-Neste, Paavo Olkkonen, Minna Pentinmäki, Paula Perälampi, Reino Pienimäki, Hannu Puska, Heli Rajalahti, Marja-Liisa Rannikko, Juha Rantoja, Antti Rintamäki, Jorma Saari, Matti Saari, Mika Saarimäki, Jari Sippola, Kirsi Soukkala-Taipalus, Juha Toivola, Aimo Tupamäki, Mauno Vainionpää, Taina Vierunketo, Markku Viitala, Irma-Liisa Viitamäki, Jarkko Välimäki, Markku Ylinen, Heidi Ylä-Vannesluoma ja Sirpa Yritys.

Kokoomus: Martti Ahola, Olli Ahtola, Timo Ala-Heikkilä, Kalle Ala-Heikkilä, Hannu Antila, Marika Haapanen, Jonas Hammaström, Sirpa Hankaniemi, Hillevi Huttunen, Raija Isoaho, Kari Järvilahti, Horst-Sanders Kahre, Lasse Kataja, Anu Katajamäki, Vuokko Katajamäki, Yrjö Kaukola, Matti Keihänen, Eero Klemola, Anja Kohtamäki, Jari Kortesmäki, Markus Kurikka, Jari Latvala, Hannu Lähteenmaa, Jussi Maijala, Mikko Myllymäki, Jussi Mähönen, Ari Mäki, Johanna Nieminen, Yrjö Paukkunen, Annika Pollari, Minna Pörri, Ritva Raisio, Tuure Rajaniemi, Marjaana Rajasaari, Ville Ranta-aho, Ritva Sorila, Pauli Talvitie ja Erkki Tammela.

Perussuomalaiset: Heikki Haarala, Pentti Hautala, Petri Juurakko, Pekka Kaihoniemi, Jukka Ketola, Kari Kujanpää, Tauno Luuri, Timo Luuri, Matti J. Mikkola, Antti Mäkelä, Matti Nivala, Juha Rikala, Ilmari Saari ja Juha Siljanto.

Suomen sosiaalidemokraattinen puolue: Eini Hautakangas, Antti Hietakangas, Marko Ijäs, Petri Ijäs, Martti Joensuu, Juhani Kari, Markku Kontolampi, Sirpa Korpela-Leppälä, Eila Koskinen, Sirpa Liesmäki, Terho Lindeman, Jorma Mäkiranta, Päivi Mänty, Toivo Onnela, Tarja Prinkkilä, Juho Pukki, Unto Salonen, Markku Setälä, Raija Vanha-Aho, Eero Virtanen, Lilja Vuorela, Petri Ylimäki, Tarja Ylimäki, Veijo Ylä-Kojola ja Miika Ylä-Mikkola.

Suomen kristillisdemokraattinen puolue: (vaaliliitto kesk, kd) Rauno Haapala, Pirkko Heinikoski, Anja Inha ja Soile Ylinen.

Vihreä liitto: Niina Laitio.

Vasemmistoliitto: Pekka Lyly ja Matti Ketola.

EVIJÄRVI

Keskusta: Alatalo Niina, Alkio Juha, Haapasuo Seppo, Haapoja Tuomo, Holm Matti, Joensuu Heidi, Jokela Tarja, Järvinen Jyrki, Kangastupa Noora, Kirsilä Aapo, Konttila Juha, Kultalahti Terhi, Kuusela Jukka (sit.), Latukka Erkki, Mäntylä Pasi, Niemissalo Juha, Pietilä Mika, Ranta-aho Mirjami (sit.), Saarijärvi Mikko, Sulkakoski Ilmari, Sulkakoski Matti, Takala Jaana, Vertanen Jonna, Vertanen Linda, Vesala Pertti.

Kristillisdemokraatit: Laukkonen Petteri (sit.), Forsbacka Keijo.

Kokoomus: Hanhikoski Pauli, Hernesniemi Heta-Mari, Kattilakoski Markus, Siukola Karoliina, Takamaa Jani.

Perussuomalaiset: Anttikoski Jari, Bergbacka Seppo, Kauris Toni, Paalanen Mikko, Välikangas Susanna.

Sosiaalidemokraatit: Kauris Teemu, Kultalahti-Byskata Tiina, Saari Matti, Vertanen Lasse.

Vasemmistoliitto: Airi Virtanen

KUORTANE

Vasemmistoliitto: Ulla Rauhala.

Perussuomalaiset: Timo Keski-Heikkilä, Antti Koskela, Tauno Lampinen, Tuija Lindahl, Kari Matikainen, Heikki Nokelainen, Seppo Palomäki, Rauno Perämäki, Annukka Salminen ja Hannele Tuuri.

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue: Veikko Kontola, Kyösti Silvennoinen, Jaakko Vesteri ja Jukka Vähämäki.

Vihreä liitto: Terttu Rajala ja Sulevi Riukulehto.

Suomen Keskusta: Elina Anttila-Varpula, Jouni Haapa-aho, Monica Hautamäki, Mari Heroja-Anttila, Lilli Hunnakko, Jari Kamunen, Aulis Keisala, Harri Kuhalampi, Sanna Kulju, Janne Laitila, Antti Lantela, Satu Mäkelä, Sirpa Mäki-Mustapää, Jukka Rantanen, Eero Rintakallio, Pertti Sepponen, Mauno Sippola, Jari Siukola, Jaakko Suominen, Sirpa Talkkari, Taina Tikkanen, Teppo Toivola, Esko Tuovila ja Matti Vainionpää.

Suomen Kristillisdemokraatit: Laina Aho, Jukka Anttila, Elina Eskeli, Pasi Honkala, Armi Kaaranka, Marita Mäki-Kahra, Arto Ojala, Sisko Viitakorpi ja Niina Yli-Hynnilä.

Kansallinen Kokoomus: Jarmo Ala-Kurikka, Paula Avara-Pihlajamäki, Kirsi Joensuu, Sanna Koivisto, Rauno Laitila, Jorma Laurila, Merja Liesmäki, Aapo Petäjäniemi, Petra Piironen, Annu Ridanpää-Taittonen, Varpu Sankelo, Margit Sasi, Antti Yli-Leppälä, Veikko Yli-Nisula ja Kari Yli-Opas.

LAPPAJÄRVI

Keskusta: Ahola Maarit, Ahola Tuija, Ahopelto Kimmo, Ahvenniemi Eero, Ala-aho Ville, Autio Seija, Hakalahti Kirsi, Hernesniemi Jari, Honkaniemi Juha, Juttuniemi Kari, Korri Eino, Kujala Sari, Kuoppala Hannu, Kuusela Raimo, Kärnä Tarja, Lamminen Alpo, Lantela Lilja, Löytömäki Elina, Murtoniemi-Rantakangas Raili, Mäkitarkka Ahti, Nummijärvi Ansa, Nyyssölä Riitta, Ollila Jari, Puro Mikko, Savola Keijo, Takala Esa, Väkeväinen Ville, Övermark Hannu.

Kokoomus: Angervisto Päivi, Angervisto Raimo, Heijari Mari, Honkaniemi Vuokko, Kärnä Reijo, Nyyssölä Jorma, Rannila Joni, Tiainen Juha.

Kristillisdemokraatit: Hanhisalo Maria, Herrala Inka, Mustikkamaa Erkki, Nyyssölä Jarmo, Savola Reino.

Perussuomalaiset: Annola Tero, Eskeli Markku, Jokela Antti, Kangastie Arvi, Keski-Vinkka Seppo, Keto Reijo, Kivioja Pirkko, Laakso Irma, Lindholm Tuula, Luoma Markku, Raunio Marjo, Viitala Timo.

Sosiaalidemokraatit: Keskinen Pekka, Savola Sami, Tissarinen Kaisa, Virtanen Jorma, Virtanen Tiina.

LAPUA

Vasemmistoliitto: Tommi Ilkka, Jarkko Keisala, Jussi Paavola, Arvi Välkkilä

Suomen Keskusta: Ilkka Ala-Fossi, Riitta Ampiala, Jenni Gray, Jaana Hakola, Kari Hakomäki, Anne Harju, Pentti Haukkala, Pekka Hella, Pekka Hertteli, Eeva Jylhä, Ismo Jäätteenmäki, Antti Kaartinen, Matti Kangas, Esa Kattelus, Juhani Keisala, Anja Knuuttila, Rauno Latvala, Päivi Leikkola, Pentti Lemettinen, Esko Lilja, Jussi Lilja, Riitta Luoma, Henna Mantere, Kari Manu, Virpi Myllykangas, Jussi Mäki, Mikko Niemi, Sanna Paloniemi, Sanna Panula, Ari Perälä, Juha Porre, Teemu Puolijoki, Lasse Rajala, Anneli Rajamäki, Tero Rantala, Esa Rintala, Hannu Saarela, Ibrahim Sahindal, Toni Salo, Esa Setälä, Merja Setälä, Mika Takaluoma, Katja Talvitie, Anu Thil, Aino Tuomaala, Ritva Turja, Ilpo Ulvinen, Asko Veikkola, Ari Viitala, Esko Yli-Karhu, Aira Yli-Koski, Teppo Ylitalo.

Kansallinen Kokoomus: Matti Aila, Anne-Mari Ala-Hukkala, Tero Ala-Nissilä, Matti Antila, Matti-Pekka Dahlgren, Juha Hahtokari, Hannu Hakala, Marianne Hietala, Ari Ikola, Johanna Ikola, Simo Ikola, Armi Kangaskoski, Heli Karhumäki-Seppä-Lassila, Juha Kattelus, Pekka Kivisaari, Harri Koivula, Jussi Kontola, Marko Kontola, Harri Korpela, Hanna-Maria Kortesoja, Leena Kuivila, Wilhelmiina Kukkamo, Marjanne Kuntsi, Antti Kuusisaari, Harri Lahdensuo, Olli Lahdensuo, Panu Lahdensuo, Marjo Lakso, Matti Latikka, Markku Latva-Teikari, Harri Lensu, Carita Liljamo, Marko Makkonen, Seppo Malkamäki, Mika Marttala, Kari Natri, Jaakko Nyrhilä, Anna Paavola, Mika Pihlainen, Kai Pöntinen, Pauliina Rintala, Tapio Rintaniemi, Jukka Santala, Niina Sukuvaara, Pirjo Tanninen, Markku Toivola, Niina Tuori, Nuppu Unkuri, Jussi Vaahtoniemi, Hannele Virrankoski, Anne Ylihärsilä, Mikko Äystö.

Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue: Seppo Hakola, Ville Halmesmäki, Ritva-Leena Heikkinen, Yrjö Heikkinen, Maire Huhdanpää, Eila Huhta, Pentti Kangasluoma, Kalevi Kujanpää, Jaana Lahtinen, Paavo Lakaniemi, Markku Mäki-Fossi, Maria Siipola, Martti Tamppari, Ari Tuurinmäki, Kalle Vuorenmaa.

Suomen Työväenpuolue: Jaakko Muilu.

Vihreä liitto: Minna Kulmala, Jari Latvala, Samuli Taivalmaa, Irene Ulvinen.

Suomen kristillisdemokraatit: Olli Ala-Kojola, Jari Hautakangas, Raija Ilkka, Kirsi Maria Jalasti, Jari Karppi, Helena Lahtinen, Kari Lainen, Maija Rauhala, Ulla-Maija Saikkonen-Mahne, Anne Seijari, Johanna Seppänen, Soile Sinnemäki, Harri Tervasmäki, Jarmo Tupila, Sirpa Vieri, Aku Ylänne.

Perussuomalaiset: Kirsti Djerf, Riitta Kangasluoma, Aarne Karjala, Martti Kupari, Seppo Kärki, Tero Juupajärvi, Veli-Martti Lahdensuo, Anneli Nuolikoski, Seppo Passinen, Esko Riihimäki, Marja-Liisa Riihimäki, Sini Ruotsala, Sanna Räsänen, Riku Takaluoma, Petri Tamminen, Veijo Vierikko, Henry Ylimäki, Anssi Yli-Paavola, Urpo Kristola.

PERHO

Kristillisdemokraatit: Ventilä Minna-Maaria.

Suomen Keskusta: Ahvenkoski Seppo,Hertteli Anni, Hietaniemi Antti, Hietaniemi Pirkko M., Humalajoki Jussi, Humalajoki Tapani, Huopana Jani, Itäniemi Sirpa, Kalliokoski Esa, Kanniainen Pasi, Kellokoski Matti, Kirvesmäki Sarita, Kytölä Matti, Lassila Henry, Länttä Anne, Maanselkä Juha, Paananen Heikki, Pannula Jaana, Peltokangas Tapio, Poikola Ulla,Poranen Helena, Rannila Maria, Riihimäki Pekka, Sahipakka Markku, Salmela Sanna, Syrjälä Väinö, Tamminen-Haapala Liisa, Ukskoski Sami.

Kansallinen Kokoomus: Jääskeläinen Tiina, Koivuniemi Jorma, Lindqvist Nanna, Louhula Matti, Tamminen Mikko.

Perussuomalaiset: Brander Annika, Huopana Valio, Jääskeläinen Jari, Kantanen Voitto, Linna Kalervo, Saralampi Antti.

Suomen Sosiaalidemokraattinen puolue: Hietikko Harri, Jylhä Pauli, Kinnunen Samuli, Lamminmäki Teemu, Leväniemi Harri, Patovisti Marja-Leena, Pohjonen Martti, Vehkalampi Antti


SOINI

Kristillisdemokraatit: Laura Aho, Atte Apilasaho, Serena Boa, Heikki Jousmäki, Kristian Keisala, Sointu Keisala, Marju Kiviaho, Seija-Riitta Kukkola, Martti Laasasenaho, Marja-Leena Rinne, Juha Salo, Marjastiina Sorvali ja Juha Viuhko.

Vasemmistoliitto: Leila Harju, Jaakko Keisala, Pekka Kuhmonen, Tarja Oravasaari, Tuula Pahankala, Pentti Patama ja Tuomo Vuorenmaa.

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue: Jarno Mustonen ja Riitta Piipponen.

Suomen Keskusta: Maria Akonniemi, Tapani Akonniemi, Ari Alatalo, Ano Halla-aho, Juha-Pekka Keisala, Maija-Liisa Keisala, Irene Kolunsarka, Raija Korpela, Mikko Källi, Saija Källi, Kari Laasala, Satu Laitila, Pekka Löytölä, Taru Mäkipelto, Ritva Paarvala, Arja Paasiluoto, Marja-Elina Puronhaara, Maija Rannila, Tuula Tuneström, Leena Valkeus, Sauli Virtala ja Asko Ämmälä.

Kansallinen Kokoomus: Jarmo Kataja-aho, Anja Katajamäki, Sauli Keskinen, Kirsi Lehtomäki, Rami Puro, Tomi Tiukkanen ja Kari Åkerman.

Perussuomalaiset: Veli-Matti Manninen, Taina Mäkelä, Harri Paalimäki, Satu Panula, Seppo Parviainen, Jyrki Pusaa, Hilkka Raitanen ja Jukka Soidinmäki.

VETELI

Itsenäisyyspuolue: Haapala Raimo

Kristillisdemokraatit: Harju Timo, Heikkilä Merja, Parpala Marianna, Tikkakoski Saara, Wishart Tom

Suomen Keskusta: Aho Mirja, Aho-Kivioja Sanni, Anttila Kimmo, Haapalehto Raimo, Huusko Riitta, Järvelä Johanna, Koskela Kauko, Lassila Erkki, Lassila Hannu, Lokasaari Merja, Läspä Kirsi, Oravasaari Helena, Pilvilampi Jouko, Pollari Kari, Savolainen Veijo, Tikkakoski Antero, Torppa Jukka, Torppa Jussi, Vikman Pirkko

Kansallinen Kokoomus: Källström Paula, Klemola Hilkka, Viisteensaari Vesa

Perussuomalaiset: Aho Esko, Aho Leila, Haapala Matti, Hautamäki Mika, Huusko Mari, Kaistila Kaarle, Kellosalo Satu (sit.), Kiviaho Tiina, Klemola Teemu, Lahti Vuokko, Leppäniemi Anja, Leppäniemi Jussi (sit.), Läspä Heidi, Marttila Hannu (sit.), Möttönen Anna-Liisa, Nykänen Jarmo, Pihlajamaa Arto, Pulkkinen Henri, Pulkkinen Marina, Pulkkinen Marketta, Saari Leo, Saarikettu Pekka, Saukko Jorma, Soidinniemi Suvi, Syrjälä Eija, Tunkkari Susanna (sit.), Ylipihlajamaa Petri

PRO-Veteli: Åivo Ilpo, Pulkkinen Jussi, Pihlajamaa Martti, Patana Vesa-Matti, Kola Riitta

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue: Kellokoski Helena, Koivuluoma Markku, Korpela Mauri, Lumppio Erkki, Myllymäki Tiia


VIMPELI

Haloo Vimpeli: Jukkala Veijo, Kjellbäck Matti, Keskitalo Aino, Lapinkorpi Markku, Lassila Martti, Lehto Tapio, Sova Pasi, Tuomisalo Seppo, Uusitupa Jukka Pekka, Uusitupa Ensio

Keskusta: Ahola Susanna, Ahonen Reetta, Ammesmäki Anita, Hannola Tuula, Harju Tapani, Herrala Tarja, Hänninen Harri, Kaunisto Anna-Leena, Kivipelto Marjo, Koivukoski Yrjö, Koivuniemi Tiina, Laakso Marja-Leena, Laitila Tuula, Lakaniemi Kari, Luhtala Anne, Mattila Marjut, Metsäpelto Kati, Niemi Anne-Marja, Nygård Ritva, Pekkola Pentti, Purosaari Antti, Saarman Kari (sit), Sunnari Martti, Timonen Veikko, Vanhamäki Arto, Vihriälä Tuomo.

Kristillisdemokraatit: Anttila Atro, Hyyppä Esko, Kataja Anna-Maija, Koskela Kaarina, Nahkala Juhani, Vasalampi Lea.

Perussuomalaiset: Aho Jasmiina, Ahto Kari, Haapala Marjo, Hakala Liisa, Hongisto Reijo, Ilomäki Suvi, Kantola Ville, Kiviaho Kari, Lammi Markku, Lammi Tarja, Lehtorinne Asmo, Mattila Riitta, Moskajärvi Susanna, Mäkelä Juha, Mäkiniemi Rainer, Niemitalo Harri, Pohjoispää Janne, Raivio Antti, Takala Hannu, Valtola Olli.

Sosiaalidemokraatit (vaaliliitto vasemmiston ja vihreiden kanssa): Huopana Aimo, Hyytinen Sigrid, Parkkinen Ensio, Pollarikoski Timo.

Vasemmistoliitto (vaaliliitto vihreiden ja sosiaalidemokraattien kanssa): Huopana Juhani, Järvelä Matti, Kekkonen Minna, Lehto Matti, Rannanpää Eija, Siirilä Markku, Viita Terttu.

Vihreät (vaaliliitto vasemmiston ja sosiaalidemokraattien kanssa): Arpala Eeva.


ÄHTÄRI

Vasemmistoliitto: Seppo Laine, Pirjo Salonen, Kari Tuokkola, Tapio Viikeri ja Veikko Visala.

Suomen kristillisdemokraatit: Virpi Kanth, Heidi Keisala, Leila Kotamäki, Arja Ollikainen, Mikko Roth, Reima Setälä, Liivia Viita-aho ja Tanja Ylä-Pöntinen.

Perussuomalaiset: Jorma Hakola, Esa Heinänen, Jari Lind, Heli Rikala ja Ari-Pekka Ström.

Kokoomus: Risto Harju, Eero Johde, Reija Kaskimäki, Simo Koski, Kari Lehtelä, Timo Lumiala, Kalevi Lystimäki, Joonas Mattila, Teppo Pekkala, Kaarlo Penttilä, Pekka Periviita, Paavo Rantala, Suvi Rikala, Juha Saarimäki, Kasperi von Schrowe, Veli-Pekka Setälä, Pirjo Talonen ja Pekka Tupamäki,

Keskusta: Mikko Annala, Esa Eloranta, Helena Hautakangas-Anttila, Urpo Hautoniemi, Risto Jekunen, Heli Jytilä, Unto Kangasniemi, Kauko Kantola, Kalle Katvala, Eija Kivinummi, Pirkko Koiramäki, Aleksi Koivisto, Tiina Koskela, Jari Kujansuu, Helena Kumpula, Veijo Leino, Ahti Leskinen, Seppo Luoma, Tapio Makkonen, Pirkko Oikari, Heimo Pirttimäki, Jari Pitkäaho, Elina Pusaa, Pasi Raittinen, Hannu Riihimäki, Risto Riihimäki, Rainer Roth, Mikko Savola, Iira Sulkava, Auni Syrjänen, Matti Tallbacka ja Tapani Tasanen.

Suomen sosiaalidemokraattinen puolue: Helena Hautakangas, Anssi Hietakangas, Heli Hokkanen, Tapio Järvinen, Ari Kanervisto, Kari Kivinummi, Mia Korpisalo, Jukka Marin, Niko Myllyniemi, Hannu Pajunen, Pirjo Pälvi, Kari Ristolainen, Turkka Salonen, Päivi Sinkko ja Saara Ylä-Kaarre.

Kunnallisvaalit pidetään sunnuntaina 28.10.2012 klo 9-20. Ennakkoäänestys kotimaassa 17.-23.10. ja ulkomailla 17.-20.10.
Korona-kartta 700x

JÄTÄ KOMMENTTI