EL Töysän syyspäivä – ruskan loisteessa

0
Hau maatilan piha-alueelta askeheti alkuverryttelynä ylämäkeen noin kilometrin kierrokselle. Kuva: Pentti Hautalatiin talahden

PENTTI HAUTALA
 Alavus/Hakojärvi

Pilvipoutainen syksyn sää suosi Eläkeliiton Töysän yhdistyksen syyspäivää. Lähes 50 naista ja miestä kartuttivat fyysistä sekä henkistä kuntoa ja hyvinvointia Hakojärvellä, Hautalahden maatilan piha-alueella ja lähimaisemissa.

Erkki Vainionpää, Matti Yli-Kätkä, Voitto Yhtiö ja Antti Mantere varmentamassa pallonheiton palkintojärjestystä. Kuva: Pentti Hautala

Paikkakuntalaisten lisäksi nautti virkistävästä yhdessäolosta osallistujia myöskin Ähtäristä ja Alavuden kantakaupungista. Ja tällainen yhteinen, mukavassa seurassa vietetty tapahtuma piristi varmasti jokaista mukana ollutta. Erityisesti nyt, kun koronaviruksen toinen aalto on uhkana rajoittaa taas toimintaa lokakuun vanhetessa.

Rauni Akonniemi heittämässä jyväpussia reikään, kauniissa ruskamaisemassa ja värikkään kannustusjoukon jännätessä. Kuva: Pentti Hautala

Päivän riennot aloitettiin heti touhukkaasti, kun marssittiin pelto -ja metsämaisemissa noin kilometrin kävelykierros. Tämän jälkeen oltiinkin vetreässä kunnossa ja toimintaa jatkettiin tarkkuusheitoilla. Kohteena oli pallojen paiskaaminen maitotonkan suuaukosta sisään ja jyväpussin osaaminen lavetin reiästä piiloon.
Niin naisten kuin miestenkin sarjoissa oli heitot tasaväkisen tiukkoja. Joka lajissa piti kullasta ja himmeimmistä mitalisijoista suorittaa uusintaheitot useampaankin kertaan, kunnes kolme parasta olivat selvillä.

Yhdistyksen liikuntavastaava Matti Yli-Kätkä ideoi ja huolehti käytännössä kisailujen jämptistä toiminnasta. Matti myös palkitsi lajien kolme parasta yhdessä yhdistyksen puheenjohtaja Pirkko Kallion kanssa.  Tämän lisäksi arvottiin kaikkien osanottajien kesken erilaisia palkintoja runsaasti. Olihan osanottajiakin, yli 20 naista ja 20 miestä jokaisessa lajissa.

Nokipannukahvit kastamisineen ja nuotimakkarat maistuivat,myöhäis-syksyn liikunnallisen ulkoilupäivän päätteeksi. Kuva: Pentti Hautala

Liikunnan jälkeen maistuikin Heikki Hautalahden keittämät nokipannukahvit kastamisineen ja nuotiomakkarat.

Tuloksia: pallojen heitto maitotonkkaan. -Naiset= 1)Terhikki Yli-Kätkä, 2)Liisa Pärnänen, 3)Aino Hautala.
Miehet: 1) Erkki Vainionpää, 2) Antti Mantere, 3) Matti Yli-Kätkä.
Pussien tarkkuusheitto/naiset: 1) Riitta Valtonen,2) Liisa Pärnänen, 3) Laila Hakomäki.
Miehet: 1) Antti Mantere, 2) Kari Kallio, 3) Voitto Yhtiö.


 

Korona-kartta 700x

JÄTÄ KOMMENTTI